সোনকালে পৰীক্ষা কৰক অসম ৰেচন কাৰ্ড তালিকা ২০২৩

অসম রেশন কাৰ্ডৰ তালিকা অসম সৰকাৰৰ দ্বাৰা উদ্ঘাটিত কৰা হৈছে। আজি এই লেখাটোতে আমি ২০২৩ চৰকাৰৰ জন্য অসমৰ রেশন কাৰ্ডৰ প্ৰধান দিশ-নিৰ্দেশ শ্লেষ্ম। এই লেখাতে, আমি আপোনালোকৰ লৈ উদ্ঘাটিত হৈছে অসম সৰকাৰৰ দ্বাৰা প্ৰকাশ কৰা অসম রেশন কাৰ্ডৰ তালিকা যাকো চাচক কৰিব পাৰে সেয়াৰ কৰা হ’ব। এই লেখাতে, আমি অসমৰ রেশন কাৰ্ডৰ বিশেষতা শ্লেষ্ম কৰি থাকিব আৰু নতুন রেশন কাৰ্ডৰ উদ্ঘাটনৰ সৈতে পৰিপৰ্ণ সুবিধাৱলি উল্লেখ কৰিব।

অসমৰ রেশন কাৰ্ড তালিকা ২০২৩

ৰেশন কাৰ্ড হৈছে এটি নাগৰিকৰ সাহায্যক এটি দস্তাবেজ। এই ৰেশন কাৰ্ড সমাজৰ দীন লোকজনৰ বাচনৰ সৰিয়া খাদ্য পদাৰ্থ প্ৰদান কৰে। ভাৰতৰ বাংলাদেশীয় দীন লোকে এই ৰেশন কাৰ্ডৰ সুবিধাৰ উপাৰ্জন কৰিব পাৰে যাত্ৰাৱৰ বাবে সুবিধাৰ উপাৰ্জন কৰাৰ স৹হাৰা লৈ আসিব পাৰে। এতিয়া, আপুনিৰ পৰা সৰ্বত্ৰ খাদ্য সাপ্লাইছ প্ৰাপ্ত কৰাৰ সুবিধাৰ সাথে এই জাতীয়ীকৰণ কৰা ৰেশন কাৰ্ড সাহায্য কৰিব পাৰে। সৰ্বমান্যত, ৰেশন কাৰ্ড ভাৰতৰ নাগৰিকৰ বাবে অতি মুখ্য দস্তাবেজ।

Assam ration card list

ৰেশন কাৰ্ডৰ মূল্যাংকন

ৰেশন কাৰ্ডটো আমাৰ দেশত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ দস্তাবেজ হৈ, কাৰণ কিছুমান সময়তে ইয়াক এটি পৰিচয় প্ৰমাণীৰূপৰ মধ্যে নেওয়া হয়। ৰেশন কাৰ্ডৰ অনেক সুবিধা আছে। খাদ্য পদাৰ্থসমূহ খৰব মূল্যত পোৱা মূখ্য সুবিধা হৈ, কাৰণ আমিৰ দেশত অধিকসকল সময়তে দীন লোকে তাদেৱৰ দৈনিক জীৱনৰ জন্য খাদ্য পদাৰ্থসমূহৰ দাম নিম্ন নহয়।

ৰেশন কাৰ্ড সকল দীন লোকজনক সুখৰূপে আৰু সৰল জীৱনৰ সৰ্বনাশ বিনা খাদ্য পদাৰ্থসমূহৰ মূল্য আৰু উন্নতিৰ বাবে সহায় কৰে।

অসমৰ চালানী কাৰ্ডৰ:

প্ৰকাৰসমূহ চৰকাৰে প্ৰদান কৰা ছয় প্ৰকাৰৰ চালানী কাৰ্ড আছে। এই চালানী কাৰ্ডসমূহৰ তালিকা নিম্নলিখিত হৈছে:-

অন্ত্যোদয় চালানী কাৰ্ড

অন্ত্যোদয় চালানী কাৰ্ড সেই পৰিয়ালসমূহক প্ৰদান কৰা হয় যিসকল সমাজৰ আটাইতকৈ দৰিদ্ৰ শ্ৰেণীত অন্তৰ্ভুক্ত, আৰু যাৰ কোনো স্থিতিশীল আয় নাই। সাধাৰণতে, বৃদ্ধ পুৰুষ, মহিলা, বেকাৰ লোক আৰু শ্ৰমিকসকল এই শ্ৰেণীৰ অন্তৰ্গত। যিসকলৰ মাহেকীয়া প্ৰতি জন আয় ২৫০ টকাৰ কম তেওঁলোকে এই চালানী কাৰ্ডৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে। এই চালানী কাৰ্ড প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ আবেদনকাৰীয়ে আবেদন পত্ৰ প্ৰেৰণ কৰিব লাগিব, যিটো নগৰ পৰিষদৰ কাউন্সিলৰ দ্বাৰা অথবা গাঁও পঞ্চায়তৰ সৰপঞ্চৰ দ্বাৰা সঠিকভাৱে প্ৰমাণিত, দুখন পাৰিবাৰিক পাচপোৰ্ট আকাৰৰ ফটো আৰু এটা সঠিকভাৱে নিৰ্দিষ্ট শপতনামাৰ সৈতে। অন্ত্যোদয় চালানী কাৰ্ড ধাৰকসকলক ৩৫ কেজি চাউল ৩ টকা প্ৰতি কেজি হাৰত প্ৰদান কৰা হয়।

বিপিএল চালানী কাৰ্ড

সেই পৰিয়ালসমূহ যিসকল দাৰিদ্ৰ্য ৰেখাৰ তলত অন্তৰ্ভুক্ত, তেওঁলোকে বিপিএল চালানী কাৰ্ডৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে। বিপিএল পৰিয়াল বুলি সেই পৰিয়ালসমূহক কোৱা হয় যাৰ বাৰ্ষিক আয় ২৭,০০০ টকা।

এপিএল চালানী কাৰ্ড \দাৰিদ্ৰ্য ৰেখাৰ ওপৰত থকা নাগৰিকসকলে এপিএল চালানী কাৰ্ডৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে। এই শ্ৰেণীৰ চালানী কাৰ্ডত, কোনো আয়ৰ সীমা নাই, গতিকে যিকোনো লোকে এই চালানী কাৰ্ডৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে।

নীলা/গুলপীয়া/ৰঙা চালানী কাৰ্ড

দাৰিদ্ৰ্য ৰেখাৰ ওপৰত থকা পৰিয়ালসমূহক এই চালানী কাৰ্ডসমূহ প্ৰদান কৰা হয়। এই কাৰ্ডধাৰীসকলক বিশেষ সহায় প্ৰদান কৰা হয়, যেনে তেওঁলোকে সহায় মূল্যত চালানী দোকানৰ পৰা কেৰোসিন ল’ব পাৰে। যি পৰিয়ালসমূহৰ গেছ বা এলপিজি সংযোগ নাই, সেইসকলে এই চালানী কাৰ্ডৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে।

নাৰং চালানী কাৰ্ড

নাৰং চালানী কাৰ্ডসমূহো সেই পৰিয়ালসমূহক প্ৰদান কৰা হয় যিসকল দাৰিদ্ৰ্য ৰেখাৰ ওপৰত বাস কৰে। নাৰং চালানী কাৰ্ড প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ বিভিন্ন ৰাজ্যসমূহৰ বাবে বিভিন্ন আয়ৰ মানদণ্ড থাকে।

হালধীয়া চালানী কাৰ্ড এই চালানী কাৰ্ড সেই নাগৰিকসকলক প্ৰদান কৰা হয় যিসকল দাৰিদ্ৰ্য ৰেখাৰ অধীনত আছে। হালধীয়া চালানী কাৰ্ড প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ প্ৰতিটো ৰাজ্যে দাৰিদ্ৰ্য ৰেখাৰ সংজ্ঞা অনুযায়ী বিভিন্ন বাৰ্ষিক আয়ৰ মানদণ্ড নিৰ্ধাৰণ কৰে।

অসম চালানী কাৰ্ডৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰসমূহ

অসম চালানী কাৰ্ডৰ বাবে আবেদন কৰাৰ সময়ত নিম্নলিখিত নথিপত্ৰসমূহৰ প্ৰয়োজন হয়:-

  • গাঁওপ্ৰধান/গাঁও পঞ্চায়ত সভাপতি/ওৰ্ড কমিচনাৰ/ইন্সপেক্টৰ, এফ.চি.এছ.&চি.এ./সংশ্লিষ্ট কৰ্তৃপক্ষৰ পৰা চালানী কাৰ্ড নথকাৰ প্ৰমাণপত্ৰ।
  • জন্ম প্ৰমাণপত্ৰৰ প্ৰতিলিপি।
  • ভোটাৰ তালিকাৰ প্ৰতিলিপি।
  • আয় প্ৰমাণপত্ৰ।
  • বিপিএল প্ৰমাণপত্ৰ।
  • ভূ-ৰাজহুৱা কৰৰ পৰিশোধ ৰচিদ।
  • বাসস্থানৰ প্ৰমাণ।
  • পেন কাৰ্ড।
  • ড্ৰাইভিং লাইচেন্স।
  • বিপিএল পৰিয়ালৰ ক্ৰমিক নং।

অসম চালানী কাৰ্ড তালিকা ২০২৩ পৰীক্ষা কৰাৰ পদ্ধতি

অসমৰ চালানী কাৰ্ডৰ লাভাৰ্থী তালিকা পৰীক্ষা কৰিবলৈ তলৰ পদক্ষেপসমূহ অনুসৰণ কৰিব লাগিব:-

প্ৰথমে, এইখনত দিয়া অফিচিয়েল ৱেবছাইটৰ লিংকত ক্লিক কৰক। অসম চালানী কাৰ্ড তালিকা:- http://164.100.128.97/ASSAM_PDS/

তাৰ পাছত আপোনাৰ জিলাৰ নাম তেহচিলৰ নাম গাঁওৰ নাম বাচনি কৰক।

এতিয়া আপোনাৰ স্ক্ৰীনত অনন্য ৰেচন কাৰ্ড আইডি কোড, আবেদনকাৰীৰ নাম, পিতৃ/স্বামীৰ নাম, চালানী কাৰ্ডৰ ধৰণ দেখা যাব।