DSE Assam নিয়োকা 2024: 1526 পোষ্ট গ্ৰেজুয়েট শিক্ষক নিয়োকাৱা

DSE Assam Teacher Recruitment 2024

অসমৰ পৰা বিভিন্ন সৰকাৰী আৰু প্ৰভাঞ্জীকৃত মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ অধীক্ষকা ডি.এস.ই (ডিৰেক্টৰেট অফ ছেকেণ্ডৰী শিক্ষা) দ্বাৰা পৰা 1526 পোষ্ট গ্ৰেজুয়েট শিক্ষকৰ পদৰ বাবে নিয়োকা নিবাৱলৈ আমন্ত্ৰণ দিয়া হৈছে। সংশ্লিষ্ট পদৰ নাম, যোৱনৰ সীমা, নিয়োকাৱা পদৰ সংখ্যা, চাকৰিৰ প্ৰকাৰ, আধিকাৰিক ওয়েবচাইট সূচনা কৰা হৈছে তালিকাত দেখুৱক।

পদৰ নামযোৱনৰ সীমাপদৰ সংখ্যাচাকৰিৰ প্ৰকাৰআধিকাৰিক ওয়েবচাইট
পোষ্ট গ্ৰেজুয়েট শিক্ষক21 – 38 বছৰ1526সৰকাৰী/প্ৰভাঞ্জীকৃতএইচটিটি লিংক

DSE Assam বৰ্ণনা

অসমৰ শিক্ষা বিভাগৰ অধীনত বিভিন্ন সৰকাৰী আৰু প্ৰভাঞ্জীকৃত মাধ্যমিক বিদ্যালয়ত 1526 পোষ্ট গ্ৰেজুয়েট শিক্ষকৰ পদৰ বাবে আবেদন আমন্ত্ৰণ কৰা হৈছে। এই নিয়োকাৰ বাৰ্তাৱটোত ৰূপান্তৰ কৰা হৈছে উপধাৰণ বৰ্ণনাতলৈ আৰু প্ৰযুক্তিৰ সৈতে বাচনি যোৱা পৰা সকলো মাহিতি আৰু নিৰ্দেশনা দেৱা হৈছে।

পদৰ নাম: পোষ্ট গ্ৰেজুয়েট শিক্ষক

শিক্ষাগত যোৱনৰ পৰামৰ্শ:

  • পদৰ নাম: পোষ্ট গ্ৰেজুয়েট শিক্ষক
  • যোৱনৰ সীমা: 2023 চৰমৰ পৰা 21 – 38 বছৰ
  • শিক্ষাগত যোৱনৰ পৰামৰ্শ:
    • বিশেষজ্ঞ বিষয়ত অধ্যয়ন কৰা পোষ্টগ্ৰেজুয়েট কৰ্মচাৰী এক চানৰ প্ৰাপ্তিৰ সৰলে ৫০% চিহ্ন প্ৰাপ্ত কৰা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা যাওঁক।
    • পোষ্টগ্ৰেজুয়েট শিক্ষক নিয়োকাৱাৰ আগৰুআপাধী শিক্ষা বৰ্ণনা (বি.এড.) কৰিবলৈ বিশ্বাস প্ৰাপ্ত এজন শিক্ষা সংস্থানৰ পৰা প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ লাগে যিকোনো জনৰ পৰা যাওঁক।
    • বিদ্যালয়ৰ শিক্ষা মাধ্যম অনুযায়ী বিশেষজ্ঞ বিষয়ত অধ্যয়ন কৰিবলৈ উম্মুল সৰহু বিশেষ ধৰনৰ পৰামৰ্শ দেৱা হৈছে।
    • ভৌগোলিক অঞ্চলৰ বিশেষজ্ঞ বিষয়ত বিদ্যালয় নিয়োকাৰ বাৰ্তাৱটোত নিম্নলিখিত ধৰণৰ জনৰ পৰা যোৱা যায়:
      • অসমীয়া মাধ্যম বিদ্যালয়ত, অভিযুক্তকৰ্তাৰ মাধ্যমে অসমীয়া ভাষা সৰি পৰীক্ষা দিয়াৱ অথবা অসম সাহিত্য সভাৰ দ্বাৰা আসমীয়া ভাষাৰ ডিপ্ল’মা থাকিব যিটো অসম সাহিত্য সভাৰ দ্বাৰা নেহৰুৱা হৈছে অথবা অসমীয়া মাধ্যম বিদ্যালয়ত অসমীয়াৰ মাধ্যমে এচ.এচ.এস.এল.চিৰত পঢ়া হৈছে।
      • বাংলা মাধ্যম বিদ্যালয়ত, অভিযুক্তকৰ্তাৰ মাধ্যমে বাংলা ভাষা সৰি পৰীক্ষা দিয়াৱ অথবা বৰাক উপত্যকা বাংলা সাহিত্য ও সংস্কৃতি সম্মেলনৰ দ্বাৰা বাংলা ডিপ্ল’মা থাকিব যিটো বৰাক উপত্যকা বাংলা সাহিত্য ও সংস্কৃতি সম্মেলনৰ দ্বাৰা নেহৰুৱা হৈছে অথবা বাংলা মাধ্যম বিদ্যালয়ত বাংলাৰ মাধ্যমে এচ.এচ.এস.এল.চিৰত পঢ়া হৈছে।
      • হিন্দি মাধ্যম বিদ্যালয়ত, অভিযুক্তকৰ্তাৰ মাধ্যমে হিন্দি ভাষা সৰি পৰীক্ষা দিয়াৱ অথবা হিন্দি মাধ্যম বিদ্যালয়ত এচ.এচ.এস.এল.চিৰত পঢ়া হৈছে।

পৰামৰ্শ (চাবলৈ):

  • ইংলিছ মাধ্যম বিদ্যালয়ত, অভিযুক্তকৰ্তাৰ মাধ্যমে বিকল্প ইংলিছ সৰি পৰীক্ষা দিয়াৱ অথবা ইংলিছ মাধ্যম বিদ্যালয়ত অষ্টমীৰ পৰা শিক্ষা প্ৰাপ্ত কৰিছে বা ইংলিছ মাধ্যম বিদ্যালয়ত বাৰুৱাৰক এচ.এচ.এস.এল.চিৰত পঢ়া হৈছে।

শাৰীৰিক সুস্থ্য:

  • পোষ্ট গ্ৰেজুয়েট শিক্ষকৰ পদৰ বাবে আবেদনকাৰী সাৱধান্য উপাৰ্জন কৰিব লাগিব মান মানসিকভাৱে আৰু শাৰীৰিকভাৱে সুস্থ হোৱা লাগে আৰু সৰু দোষৰ বাৰ্ণনা বা শাৰীৰিক অবস্থা নথকৰিবালৈ প্ৰযোজ্য সৰ্জনীকৰণ আৰু প্ৰশাসনিক অসৰ্থকতা যিটো পদ কৰাৰ সমৰ্থন কৰে নাই বাৰোৱাকৈ নথকৰা দোষ অথবা দেহৰ অসৰ্থকতাৰ অধীন হৈব যিটো তেজি প্ৰদূষণ কৰি প্ৰভাৱ পাৰ কৰে যিনি তানোক প্ৰদূষণ কৰা হৈছে অথবা শ্ৰীৰাষি বাৰ অথবা দেহৰ অবস্থাৰ যিসাৱ শিক্ষকৰ কার্য্যক্ষম পাৰ নাই বুদ্ধিমূখী পাৰ্কৰ্ক। আৰু
  • নিয়োকাৰী পদৰ বাবে প্ৰযুক্তি পাৰ্কৰ্ক আপোৱাৰ পৰিক্ষা দেৱা লাগিব।

শিক্ষকৰ যোগ্যতা পৰীক্ষা সমৱেশ নিয়োকা পৰীক্ষা:

  • বিষয়: মাৰ্কস (মুঠ মাৰ্কস 140)
    • শিক্ষা পাৰিণাম: 50 মাৰ্কস
    • অসম আৰু তাতৰিক লোকসংস্কৃতি: 50 মাৰ্কস
    • জেনৰেল ইংলিছ: 30 মাৰ্কস
    • জেনৰেল ষ্টাডিজ আৰু কাৰেণ্ট আফেৰ্ছ: 10 মাৰ্কস
  • সাধাৰণ প্ৰশ্ন পত্ৰিকা: সকলো পৰীক্ষাৰ পৰা বিচাৰ নথকৰা পদৰ পৰা এখন আপোৱাৰ পৰীক্ষাৰ প্ৰথম সূচনা।

যোগ্যতাৰ তালিকা:

  • যদি যেটো পদ প্ৰথম সূচনাৰ পৰা খালী থাকে তেন্নি সংখ্যাৰ তালিকা দৈৰ্ঘ্যৰ নিৰিখন কৰা হৈব। এখন পৰীক্ষাৰ পৰা প্ৰাপ্ত মাৰ্কস সৰ্বগোচৰ তালিকাৰ এখন পৰ্যন্ত নিৰিখন কৰা হৈব। এখন নিৰিখন কৰা তালিকাৰ পৰা একে বিশেষ বিষয়ৰ মাৰ্কস আলাগ কৰা হৈব। এছিপৰা পৰ্যন্ত সৰ্ব বৰ্গৰ পৰ্যন্ত এজন আৰু এক বৰ্গৰ পৰ্যন্ত দুটাৰ অধীন তালিকা প্ৰকাশ কৰা হৈব। পোষ্ট গ্ৰেজুয়েট শিক্ষকৰ বাৰ্তাৱৰ আধিকাৰিক ওয়েবচাইটৰ দ্বাৰা বিশেষ বিষয়ত নিৰিখন কৰা হৈব।

DSE Assam শিক্ষক নিয়োকা 2024-ৰ বাবে আবেদন কৰিব কিৱা?

আগ্ৰহী আৰু যোগ্য উম্মুল যিবোৰ আগৰুৱা পৰামৰ্শ সমৰ্থন কৰে তাদিয়াকৈ অসম দ্বাৰা প্ৰযোজ্য আধিকাৰিক ওয়েবচাইটৰ মাধ্যমে অনলাইনত অ্যাপ্লাই কৰিব লাগিব। আবেদনসমূহ কেৱল অনলাইনত গ্ৰহণ কৰা হব আৰু আবেদনকাৰীসকলৰে ডি.এস.ই, অসম দ্বাৰা বিকাশ কৰা অফিচিয়েল আবেদন পৰ্টেলত তাদিয়াকৈ তাদিয়া আবেদন জমা কৰিব লাগিব।

Important Links of DSE Assam Job

Advertisement DetailsClick Here
Apply OnlineComing Soon
Official Websitehttps://madhyamik.assam.gov.in/

Latest Jobs: